Stuga: Ammenäs

Stuga: Ammenäs, Uddevalla, Bohuslän, Sverige

Stuga nr. 78265
Stugkategori: ★★★
Hav/insjö 40 mGästomdömen

Sök pris och boka

Sök pris och boka

Vecka MånTisOnsTorsFreLörSön
1431123456
1578910111213
1614151617181920
1721222324252627
182829301234
Stugan är inte ledig den valda perioden.
Möjlig ankomstdag
Vald period
Ledigt datum
Inte ledigt
Din bokning

Stugbeskrivning

BBadrum
DFörvaring
EIngång
KKök
OVardagsrum
SPMatsal
VSovrum
1 Vardagsrum: Kamin, radio, Chromecast, TV
2 Sovrum: 1 dubbelsäng, 1 säng och 1 dubbel extrasäng
Kök: Barnstol, elspis, kyl-frys, mikro, kaffebryggare, diskmaskin
Bad/WC: Tvättmaskin, wc, tvättställ, dusch
och: Elvärme, trädgård 1100 m², blandad möblering, utsikt över vatten

Mer om stugan

Endast 75 km från Göteborg och en timme med bil ifrån Lysekil, Smögen, Fjällbacka, Hamburgsund och Grebbestad ligger den här härliga stugan alldeles vid vattenbrynet på Ammenäs med fantastisk havsutsikt.

Stugan välkomnar med hall och toalett med dusch. Separat kök och trevlig matplats med enorm havsutsikt. 2 sovrum, ett med en dubbelsäng och det andra med en enkelsäng och en bäddsoffa (140cm). I vardagsrummet finns braskamin för kvällsmys. Genom de stora härliga fönsterna ser man alla båtar som åker förbi, stora som små.

Utsidan bjuder verkligen in till lek. En trevlig gräsmatta framför huset där man lätt kan spela både crocket och badminton. Alldeles utanför farstun har ägaren byggt en upphöjd altan med utemöbler. Här ser man hela inloppet med den pampiga bron och havets glittrande spegel.

In till Uddevalla tar det bara 15 min med bil om man är sugen på shopping. Hit kan man även ta sig med skärgårdsbåten som går dagligen ifrån Ammenäs brygga. Gillar man att promenera finns det trevliga vägar i området eller varför inte göra en riktig vandring längs Bohusleden. Uddevalla är känt för sina fantastiska vandringsleder.

För salta bad ligger bryggan endast 2 min promenadväg bort. Alldeles nedanför huset går det fint att stå och fiska med antingen kastspö eller fluga. Perfekt att ha med sig egen kajak och lägga i dessa alldeles nedanför stugan. I stugan finns 3 flytvästar – 10-20kg, 20-30kg, 30-40kg.

Välkomna att njuta en härlig sommarsemester i den här trevliga stugan! En underbar vistelse väntar er!

Företagsbokningar undanbedes!

Om området

Gästomdömen

Baserat på 1 gästomdömen5.0 av 5.0

Stugans faciliteter

5
2
86m²
nej
nej
Inkl.
40 m
 
Utsikt över vatten (hav eller sjö)
 
Öppen spis / braskamin / bioetanol spis
 
1 badrum
 
Tvättmaskin
 
Diskmaskin
 
Byggår 1936, renoverat 1996
 
15 km till restaurang
 
15 km till affär
 
40 m till kustfiske
 
200 m till badmöjlighet

Topp-attraktioner i området